Blokada alkoholowa – jak ją uzyskać?
Blokada alkoholowa w samochodzie to rozwiązanie za kierowców skazanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, na to, aby mogli ponownie prowadzić swój pojazd. Sprawdź, jak uzyskać blokadę alkoholowa, jaka jest jej cena i dlaczego warto skorzystać w tej sprawie z pomocy prawnika.
Według statystyk prowadzonych przez Komendę Główną Policji w pierwszej połowie 2021 roku zatrzymano niespełna 50 000 nietrzeźwych kierowców. Wiele przypadków zatrzymań prawdopodobnie zakończy się skierowaniem aktu oskarżenia do sądu, a w konsekwencji wydaniem wyroku skazującego.
W przypadku skazania za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, minimalny zakaz orzekanego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wynosi 3 lata.
W sytuacji, gdy sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych np. dla osób, które zawodowo zajmują się jazdą samochodem (np. kierowcy zawodowi; dostawcy; kurierzy), to powstaje przez to bardzo poważny problem.
Z czego taka osoba nagle ma żyć, skoro nie będzie mogła wykonywać swojej pracy, a prowadzenie pojazdów mechanicznych stanowi istotną cześć jej życia?
Czy pozostaje odczekać kilka lat orzeczonego zakazu? A może należy zmienić branżę? Rozwiązaniem problemu może być tzw. blokada alkoholowa.
Co to jest blokada alkoholowa?
Termin blokada alkoholowa pojawił się w 2015 roku. Wtedy wprowadzono do ustawy „Prawo o ruchu drogowym” oraz „Kodeksu karnego wykonawczego (art. 182a § 1 )” instytucję tzw. blokady alkoholowej.
Właśnie wtedy wielu skazanych kierowców otrzymało możliwość wcześniejszego powrotu do możliwości prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Blokada alkoholowa (czasem nazywana blokadą antyalkoholową) pozwala kierowcy, wobec którego został orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, na warunkową możliwość prowadzenia pojazdów.
Blokada alkoholowa w aucie działa w prosty sposób: jeśli spożywałeś alkohol, to nie włączysz silnika.
Warto dodać, że prawo jazdy z blokadą alkoholową jest dodatkowo uregulowane. Aktualnie obowiązek jazdy z blokadą alkoholową jest uwzględniany w dokumencie prawa jazdy za pomocą symbolu 69.
Oznaczenie dotyczące ograniczenia jest umieszczane w rubryce 12 prawa jazdy.
Jak działa blokada alkoholowa?
Blokada alkoholowa w samochodzie to nic innego jak urządzenie techniczne uniemożliwiające uruchomienie silnika samochodu w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu ma więcej niż 0,1 mg alkoholu w 1 dm3.
Jak działa blokada alkoholowa? W przypadku samochodu z blokadą alkoholową, to kierowca musi przed uruchomieniem silnika dmuchnąć w urządzenie, które zmierzy zawartość alkoholu w wydychanym przez niego powietrzu.
Jeżeli kierowca okaże się trzeźwy to będzie mógł jeździć autem z blokadą alkoholową. Jeśli blokada alkoholowa w aucie wykryje niepożądaną dawkę alkoholu, to kierowca nie uruchomi silnika i nigdzie nie pojedzie.
Montaż blokady alkoholowej następuje w połączeniu z zapłonem pojazdu, zatem jeśli urządzenie wykryje niedopuszczalne stężenie alkoholu, to silnik nie zostanie uruchomiony.
Jak uzyskać blokadę alkoholową?
Blokadę alkoholową można uzyskać poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do sądu rejonowego.
Wzór o blokadę alkoholową można znaleźć w Internecie, jednakże ma on zazwyczaj mało rozbudowane oraz uproszczone uzasadnienie.
Z tego też względu zaleca się udanie do profesjonalisty np. adwokata, który pomoże sporządzić wniosek w oparciu o indywidualne okoliczności w naszej sprawie.
Przepisy o blokadzie alkoholowej wprost wskazują, że jeżeli zostanie orzeczony względem nas środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, to po odbyciu co najmniej połowy tego okresu możemy złożyć wniosek do sądu rejonowego o blokadę alkoholową.
Natomiast w przypadku, gdy środek karny został orzeczony dożywotnio to okres, po którego upływie możemy ubiegać się o blokadę alkoholową wynosi 10 lat obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Przykład 1:
Kierowca został skazany za jazdę w stanie nietrzeźwości, za co sąd orzekł środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 5 lat.
Skazany po 2 latach i 6 miesiącach wykonywania środka karnego, może wystosować wniosek do właściwego sądu rejonowego o zmianę sposobu wykonywania środka karnego (potocznie wniosek o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów przez blokadę alkoholową).
Warto dodatkowo wskazać, że okres, od którego można złożyć wniosek o blokadę alkoholową, liczy się nie od chwili orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, lecz od chwili zatrzymania prawa jazdy.
Przykład 2:
Skazanemu zostało zatrzymane prawo jazdy w 2018 roku, a środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych prawomocnie orzeczono w 2019 roku. Okres, po upływie którego można wystąpić z wnioskiem o blokadę alkoholową rozpocznie swój bieg już od 2018 roku, czyli od momentu zatrzymania prawa jazdy.
Jeżeli sąd przychyli się do wniosku o blokadę alkoholową, to kolejnym krokiem będzie konieczność ponownego zdania egzaminu na prawo jazdy (chyba, że zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczony na okres nieprzekraczający jednego roku).
Ponowne zdanie egzaminu na prawo jazdy dotyczy podejścia do części teoretycznej jak i praktycznej.
Prowadzenie pojazdu bez blokady alkoholowej
Jaka jest kara za jazdę bez blokady alkoholowej? Należy pamiętać, że jeżeli dopuścimy się jazdy bez blokady alkoholowej to wiąże się to z koniecznością poniesienia pewnych konsekwencji.
Kara za jazdę bez blokady alkoholowej jest zdecydowanie surowsza aniżeli kara za typową jazdę pod wpływem alkoholu, ponieważ w razie jazdy bez blokady grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Ponadto, wielu kierowców może się zastanawiać jak długo trzeba jeździć z blokadą alkoholową? Otóż, blokada alkoholowa jak wiele osób błędnie przyjmuje „skraca zakaz prowadzenia pojazdów” – to tylko i wyłącznie skrót myślowy.
Zakaz tak naprawdę trwa nadal, ale w drodze wyjątku, sąd zezwala nam na prowadzenie pojazdów, ale wyposażonych w blokadę alkoholową.
W związku z czym, jeździć z blokadą alkoholową będziemy zmuszeni, aż do końca orzeczonego okresu zakazu.
Ile kosztuje blokada alkoholowa?
Jaka jest cena blokady alkoholowej? Cena różni się w zależności od tego czy zdecydujemy się na zakup urządzenia na własność, czy wynajmiemy urządzenie od specjalistycznej firmy.
W łączny koszt blokady alkoholowej trzeba doliczyć też koszt montażu urządzenia w pojeździe. Cena blokady alkoholowej waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
W rzeczywistości koszt blokady alkoholowej jest uzależniony od preferencji oraz wyboru konkretnego wariantu urządzenia przez kierowcę.
Pomoc prawna przy uzyskaniu blokady alkoholowej
Blokada antyalkoholowa z całą pewnością stanowi interesujące rozwiązanie dla osób, które pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów nadal potrzebują jeździć autem. Z tego względu, jeżeli został względem nas orzeczony środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, warto skontaktować się z adwokatem.
Adwokat z całą pewnością doradzi co należałoby zrobić w danej sytuacji, jak również fachowo wytłumaczy i rozwieje wszelkie wątpliwości, które rodzą się w głowie osoby zainteresowanej.
Ponadto, zadaniem adwokata będzie sporządzenie wniosku do sądu, a także dalsze prowadzenie sprawy.
Jeśli szukasz pomocy prawnej w celu uzyskania blokady alkoholowej skontaktuj się z nami.